Kde začať

Máš odhodlanie, si naštartovaný založiť novú jednotku? Super! Ale ako na to? Ako nabrať členov alebo získať dobrovoľníkov? A koho požiadať o pomoc, na koho sa obrátiť? Priateľu, dovoľ nám Ti to prezradiť v nasledujúcich riadkoch.

Nábor členov a dobrovoľníkov

Na založenie skautskej jednotky sú veľmi dôležití členovia a dobrovoľníci, ktorí sa s radosťou vrhnú na program či pomoc pri chode oddielu/zboru. Ale kde a ako takýchto ľudí nájsť? Stačí sa poriadne rozhliadnúť okolo seba. Vidíš vo svojom okolí školu, centrum voľného času alebo faru? Paráda, už máš napoly vyhraté! 

Určite sa netreba hanbiť požiadať o pomoc mesto. Zastav sa na mestskom či obecnom úrade, požiadaj ich o vyhlásenie v rozhlase. 

Ako na to?

Máš pred sebou prvé stretnutie pre potencionálnych členov, a preto to treba dobre premyslieť a pripraviť sa. Na čo všetko treba myslieť a čo môžeš využiť?

Miesto 
Je potrebné pripraviť miesto stretnutia tak, aby urobilo dobrý prvý dojem. Upratané priestory, prichystané stoličky na sedenie pre rodičov a, samozrejme, netreba zabudnúť na prihlášky a program! 

Príprava plagátu
Pri tvorbe plagátu treba využiť hravosť, pestrosť a, samozrejme, aby zaujal. Netreba sa preto báť ísť do pestrých farieb, ktoré už z diaľky budú kričať: “ Príď, bude to zábava a dobrodružstvo!” 

Veci, ktoré by takýto plagát mal určite obsahovať sú: 

  • pútavý a výstižný nadpis 
  • miesto stretnutia 
  • dátum a čas 
  • stručný pútavý popis, ktorý rozvíja podstatu plagátu 
  • kontakt, cez ktorý sa môžu o akcii dozvedieť viac = e-mail, tel. číslo

Propagácia
Už máš pripravený skvelý plagát, ale kde všade ho zavesiť? Určite sa neboj osloviť mestský či obecný úrad. Nábor členov vedia vyhlásiť v rozhlase, a tak zvýšia povedomie o plánovanom stretnutí. 

Pomoc od okolitých zborov
Nemáš dostatok dobrovoľníkov na rozbeh? Neboj sa osloviť okolité zbory o spoluprácu, zaiste radi prídu a pomôžu niečo pripraviť na prvé úvodné stretnutia, prípadne Ti poradia vo veciach, kde si nebudeš vedieť dať rady.

Príprava programu 
Obsah programu závisí od tímu, ktorý ho pripravuje. Chceš tomu dať veľké grády a započať to hľadaním pokladu alebo chytaním zloducha? Smelo do toho! Chceš to spraviť v menšom, ale v plnej sile skautskej praxe v spolupráci s externým skautom/skautkou? Smelo do toho! Fantázii sa medze nekladú a je čisto na Tebe a Tvojom tíme, ako úvodné stretnutie pojmete. Dôležité je si to užiť a zabaviť sa!

Budovanie tímu

Viac hláv, viac kapusty alebo ako sa to hovorí? Pri zakladaní jednotky Ti určite mnoho vecí uľahčí a veľmi pomôže mať tím, na ktorý sa vieš vždy spoľahnúť. Aj pri fungovaní v tíme sa ukazuje, aká úžasná vie byť rôznorodosť. Máš kamaráta, ktorý sa vyzná v ekonomike a vo fungovaní financií? Paráda, môže ti pomôcť a zastávať rolu hospodára. Máš kamarátku, ktorá zbožňuje deti a má veľkú fantáziu? Super! Raz-dva ti pomôže pripraviť program tak, aby sa zabavili malí aj veľkí! Vraj je vo vašej partii človek, ktorý je zhovorčivý a pozná v meste skoro každého? Tak to máte vyhraté! Bude vedieť pomôcť osloviť organizácie, mesto, ale aj školy na to, aby sa o vás dozvedelo čo najviac ľudí. 

Ako môžeš vyčítať už v úvodných riadkoch, každý môžeme mať vlohy na niečo iné a je to úplne v poriadku. Ba čo viac, je to priam skvelé! A hoci sa môže zdať, že budete rozdielni, v jednom budete jednotní. V skautingu, a to je na tom to krásne. Rozdielni a predsa jednotní.

Motivácia

Je skvelé mať tím, o ktorý sa vieš oprieť. Netreba však zabúdať, že aj oň sa treba starať a motivovať ho. Je veľmi dôležité myslieť na potreby členiek/členov počas celého budovania a fungovania celku. 

Aké máš ale možnosti? 

Všetko to závisí od teba, ale aj tímu. Ak by si rád podporil jednotlivcov a nováčikov, môžeš ich poslať na Základný kurz, kde sa môžu ponoriť do skautských tajov a spoznať tak základy toho nášho skautingu. Pre tých, ktorí by sa radi zamerali na špecifickú vekovú kategóriu, sa nájdu aj bližšie špecifikované kurzy. Viac sa dočítaš v nasledujúcej kapitole “7. Vzdelávanie” a na www.skauting.sk 

Určite netreba zanedbať aj tím ako jednotku. Môžeš sa zamerať na váš teambuilding cez veľké more aktivít. Či už sa zoberiete kajakovať na vodu, liezť po skalách alebo na turistiku s tým, že niekde prespíte… Možnosti sú nekonečné a to podstatné je to, aby ste si to užili a utužili vzťahy. 

Je krásne podporovať sebavzdelávanie, no podpora jednotky vám vybuduje pevné základy, na ktorých sa nebudete báť stavať. 

Balíček podpory od SLSK

Ako oň požiadať? Koho?
Dôležitá vec! Nie ste na to sami! Pri zakladaní jednotky môžeš využiť aj takúto skvelú vec, akou je balíček podpory od národnej úrovne. 

Čo taký balíček obsahuje?
1x Nováčik – pre prvé kroky skautingom 
1x Modrý nováčik – pre prvé kroky vodným skautingom 
1x brožúrka o Vodných skautoch – pre rozšírenie obzorov 
1x Promo letáky – na propagáciu 
1x Organizátor hier – pre inšpiráciu a nové nápady na hry 
1x Zlaté stránky – aby si vedel koho, kde a kvôli čomu môžeš kontaktovať

Spolupráca, ale s kým?

Pomoc sa vždy hodí, ale kde ju hľadať? 

Oblastná úroveň
Pri zakladaní jednotky sa určite obráť na oblastnú úroveň, ktorú spravuje oblastná rada. Tá ti bude nápomocná pri celom procese zakladania jednotky – od začiatku až po úspešné založenie a následné fungovanie. 

Národná úroveň
V prípade založenia jednotky v novej lokalite Ti z národnej úrovne pomôžeme s nutnou administratívou. Vyriešime pridelenie čísla zboru a schválenie jeho názvu. Ak by išlo o založenie oddielu, prepojíme tento nový oddiel s oblastnou radou, ktorá bude aj naďalej nápomocná. 
Propagačné materiály a základné metodické príručky na prácu s deťmi? Say no more, doručíme ti! 

Ak si v situácii, že potrebuješ poslať seba, ale i niekoho iného na kurz, kde by ste sa vedeli o skautingu dozvedieť viac, určite sa nám ozvi! Z národnej úrovne vieme zabezpečiť takýto Základný kurz aj pre teba!

Rodičia 
Čakajú vás menšie brigády v klubovni, drobné prerábanie či maľovanie stien a nie ste si istí, že to zvládnete sami ? Určite sa nehanbite osloviť rodičov členiek a členov. 

2% z dane vedia byť krásnym finančným prilepšením pre zbor. Určite využite túto možnosť a spýtajte sa ich, či by práve vášmu zboru tie ich dve percentá nepodarovali. 

Farnosť 
Už dlhé roky máme krásnu tradíciu v podobe Betlehemského svetla. Toto svetlo  z Betlehema pomáhame roznášať aj my, skauti. Cez čarovné vianočné obdobie v spolupráci s farnosťou ho tak vieme doručiť do mnoho domovov. Neváhaj preto aj ty kontaktovať národnú úroveň a vašu farnosť a staň sa tak súčasťou tejto siahodlhej tradície. 

Mesto
Mesto alebo obec vie mnohokrát podať pomocnú ruku, pričom si viete ale pomôcť aj navzájom. Hľadáš priestory pre vašu jednotku, no na nič neprichádzaš ? Určite sa nehanbi ozvať mestu a požiadať ich o pomoc. 

Skauting by mal viesť deti a mládež aj k tomu, aby sa z nich stali riadni plnohodnotní občania. Rád by si zapojil skautky a skautov do mestského fungovania a viedol ich  praxou? Môžeš ponúknuť mestu možnosť pomoci pri organizácii nejakého podujatia pre deti a mládež, prípadne pri zbieraní odpadkov alebo čistení chodníkov. Možnosti sú nekonečné. Silno však odporúčame tieto vzťahy rozvíjať a upevňovať. 

Využi možnosť mestských dotácií. Ako? Sleduj dianie mesta a ich ponuky v rámci podpory detí a mládeže. Neboj sa ozvať, napísať projekt a zapojiť sa tak do súťaže o dotáciu od mesta. 

Škola
Ako sa spomínalo vo vyšších riadkoch, škola je perfektné miesto na nábory členiek a členov. Oslov školy s otázkou veci náboru – v podobe krátkeho programu alebo pár minút, v ktorých  im skauting priblížiš. Kľudne využi možnosť plagátu a propagačných materiálov, ktoré im vieš zanechať v budovách. 

Iné mládežnícke organizácie
Netreba zabúdať na možnosť spolupráce aj s inými mládežníckymi organizáciami, O.Z.-tkami a CVČ.  Je super mať dobré vzťahy, pričom si viete spoločne vypomôcť a prípadne organizovať aj spoločné podujatia pre verejnosť. Nielenže sa tak učíte vzájomnej spolupráci, zároveň sa učíte novým veciam a hlavne… spoločne napredujete.